TriSpirit Team

Results and Records

Southborough & District Wheelers New Years Day 10 Mile Time Trial
Held on the Q10/10 Course

Liz King won first prize for the best improvement
Alison Steed won second prize for best improvement

No
Rider
Club
Time
1
Steve Berry
San Fairy Ann
21:38
2
Conall Yates
In-Gear-Quickvit/Trainsharp
21:52
3
David Wheeler
PM Racing Team
22:19
4
Gary Record
In-Gear-Quickvit/Trainsharp
22:46
5
Tim Bayley
Rye and District Wheelers
22:50
6
Nick Wilson
Rye and District Wheelers
23:02
7
Barry Goodsell
Rye and District Wheelers
23:37
8
Andrew Ferry
Bigfoot CC
23:57
9
Steve Gooch
Rye and District Wheelers
24:02
10
Christian Yates
East Grinstead CC
24:17
11
Dick Naylor
San Fairy Ann
24:24
12
Dave Stocker
San Fairy Ann
24:28
13
Jamie Beale
In-Gear-Quickvit/Trainsharp
24:41
14
David Williams
Kingsnorth International / Nico Sport
24:44
15
Jack Edwards
PM Racing
24:45
16
Mark Hill
Data Team All Stars
24:54
17
Shay Giles
VC Elan Harry Perry Cycles
25:02
18
Bronwen Ewing
Rye and District Wheelers
25:06
19
Liam Yates
In-Gear/Quickvit/Trainsharp
25:07
20
Nick Baxter
PM Racing
25:12
21
David Churchhill
Bigfoot cycle club
25:17
22
Mark Amon
Rye and District Wheelers
25:20
23
Don Houghton
Thornton RC
25:46
24
Ian Hodge
Southborough & District Wheelers
25:47
25
Gary King
Rye and District Wheelers
25:54
26
Andy Burrows
Thanet RC
25:55
27
Stephen Connery
Southborough & District Wheelers
26:30
28
Stephen Marchant
Rye and District Wheelers
26:31
29
Rory Hopcraft
San Fairy Ann
26:51
30
Mark Carty
Tri spirit
26:55
31
Andrew Croft
Rye and District Wheelers
26:56
32
Rodney Harrow
Rye and District Wheelers
27:02
33
Roly Crayford
San Fairy Ann
27:03
34
Eric Lejeune
PM Racing
27:08
35
Tim Carpenter
Hastings and St. Leonards CC
27:10
36
Mick Claydon
Ashford Wheelers
27:15
37
Robert Giles
Rye and District Wheelers
27:16
38
Nigel Smith
Southborough & District Wheelers
27:25
39
Tom Morton
PM Racing
27:41
40
Monty Wilson
Rye and District Wheelers
27:56
41
Paul Morton
PM Racing
27:57
42
Steve Robertson
Thanet RC
28:08
43
Matthew Waters
San Fairy Ann
28:19
44
Ella Yates
In-Gear/Quickvit/Trainsharp
28:20
45
Ian Henderson
PM Racing
28:26
46
Jeremy Saynor
Thanet RC
28:36
47
Alan Crewe
7oaks tri club
29:05
48
Gary Godden
Rye and District Wheelers
29:15
49
Tim Miles
Hastings and St. Leonards CC
29:16
50
Russ Mason
Thornton RC
29:46
51
Emma Cutler
Rye and District Wheelers
29:47
52
Liz King
Tri spirit
29:57
53
Rebecca Wilson
Rye and District Wheelers
30:04
54
Dough Bentall
Southborough & District Wheelers
30:25
55
Jim Hollands
Rye and District Wheelers
30:37
56
Eric Bates
Thornton RC
31:35
57
Susan Howell
Rye and District Wheelers
31:56
58
Carmen Kubisa
Rye and District Wheelers
32:18
59
Julie Bryant
Rye and District Wheelers
32:22
60
Rachelle Pumphrey
Thornton RC
32:26
61
Mark Cutler
Rye and District Wheelers
33:14
62
Brenda Davies
Rye and District Wheelers
33:35
63
Alyson Nye
Tri spirit
34:10
64
Ann Marchant
Rye and District Wheelers
34:14
65
Derek Bayntum
Rye and District Wheelers
35:47
66
Susan Howell
Rye and District Wheelers
36:47
67
Alison Steed
Tri spirit
36:54
68
Maurice Carpenter
VTTA S&S
37:01
69
Paul Simpson
Rye and District Wheelers
40:50
70
Ray Sullivan
Redhill CC
DNF
71
Max Nunn
VC Elan Harry Perry Cycles
DNS
72
Nigel Fox
Rye and District Wheelers
DNS
73
David Elcome
Rye and District Wheelers
DNS
74
David Page
Rye and District Wheelers
DNS
75
Tony Carty
Tri spirit
DNS
76
Sean Yates
In-Gear-Quickvit/Trainsharp
DNS - Apol's
77
Peter Nuttall
Southborough & District Wheelers
DNS - Apol's